Detta talesätt använde jag för att beskriva de oöverskådliga konsekvenser som kan komma som ett brev på posten när man t ex startar ett illegitimt krig som dels inte är sanktionerat, som dels strider mot internationell rätt och mot allt vad folkrätt heter och som dels ställer till stor skada, som dels dödar oskyldiga människor och barn och som dels leder till enorma ekonomiska konsekvenser för hela världen.

Jag vill inte skryta med att jag skulle vara utrustad med någon slags förmåga att se in i framtiden. Nej, det handlar bara om att tänka logiskt. Det har jag gjort – och jag fick rätt.
Vi är nu inne på det fjortonde dygnet av det amerikansk-israeliska kriget mot Iran och har för längesen sett hur stormen kom som på beställning. Om jag håller mig till USA och de politiska och militära bedömningar som gjordes där före kriget så är det inte bara storm som Donald Trump nu skördar. Han skördar till och med orkan – eller kanske något ännu värre.

För honom kommer det sannolikt att betyda att hans politiska karriär är över redan före 2028 års presidentval, kanske till och med ganska snart. Det beror på hur han lyckas avsluta kriget mot Iran.
Trump trodde att det skulle bli en enkel match att störta den iranska regimen, slå ut hela Irans militära kapacitet, omintetgöra landets kärnvapenförberedelser, ödelägga all slags infrastruktur, alltifrån vägar, broar och flygplatser till oljedepåer, energianläggningar, fabriker för tillverkning av vapen och ammunition, bunkers, tunnlar, regeringsbyggnader, militära högkvarter, marinbaser, flygbaser, avskjutningsramper för missiler, ja allt.






Enligt Trump skulle allt detta kunna genomföras på några dagar. Världen vet nu att det var en katastrofal felbedömning, ett pinsamt politiskt och militärstrategiskt magplask och ett dråpslag mot förtroendet inte bara för presidenten utan för hela USA, för Pentagon och för USA:s underrättelsetjänst.

Hatet mot Trump växer för varje dag. Avgångskraven avlöser varandra på sociala medier. Mycket som skrivs där är grovt felaktigt och lögnaktigt men en del sanningar kan man hitta. Det gäller att vara kritiskt granskande och uppmärksam så att man inte går på alla fake news. Det är illa nog som det är.
Det som de flesta kritiker både i USA och i övriga världen har skjutit in sig på är Donald Trumps dokumenterade oförmåga att förklara varför han startade kriget mot Iran. USA var ju på intet sätt hotat av Iran även om Trump själv har påstått att Iran skulle ligga bakom ett attentatsförsök mot honom. Det är obevisade påståenden.

Däremot kan ju Israel med viss rätt känna sig hotade av Iran med tanke på Israels geografiska läge.

Svaren på frågan varför Trump startade kriget har skiftat från timma till timma och har blivit alltmer förvirrade. Först var det bara Irans eventuella kärnvapenarsenal som skulle slås ut – något som Trump å andra sidan påstod sig ha gjort redan i tiodagars-kriget mot Iran i juni i fjol.
Sen skulle Irans militära infrastruktur slås ut, d v s militära anläggningar, fabriker för tillverkning av vapen och ammunition m m.

Sen var det den iranska regimen som skulle störtas och det iranska folket befrias. Visserligen lyckades USA döda den förre ayatollan Ali Khamenei redan på krigets första dag genom att bomba hans palats i Teheran. I denna attack dödades samtidigt även minst sju höga politiker och militärer.

Men regimen föll inte. Nya potentater placerades på de omkomnas tomma stolar. En interimstrojka tillsattes som tillfälligt skulle leda landet. Efter några dagar kom beskedet att regimen hade hittat en lämplig efterträdare till den mördade Ali Khamenei, nämligen ayatollans egen son, Mojtaba Khamenei, en mystisk figur och ett val som förvånade många.

Den mördade ayatollans egen uttalade vilja var att någon av hans söner inte skulle efterträda honom eftersom ämbetet som ayatolla inte skulle leda till en familjedynasti. I söndags valdes ändå Mojtaba Khamenei formellt till ny ayatollah i Iran.
Så regimen är ingalunda krossad. Många bedömare tror istället att den hårdföra iranska regimen kommer att överleva.

Militären och de ledande prästerskapet håller fortfarande sitt folk i ett järngrepp. Visserligen har Iran åsamkats enorma skador av USA:s och Israels bombningar. USA påstår t ex att man har slagit ut hela Irans stridsflyg och luftförsvar, Irans flotta och landets militära infrastruktur.
Iran har också genom sina intensiva bombningar av Israel och Gulfstaterna förbrukat de flesta av de missiler och drönare som landet förfogade över före kriget. Jag kan inte bedöma om detta är sant. I vilket fall som helst fortsätter Iran sina bombningar. Senast på fredagen attackerades en bank i Dubai.

”Genidraget”, om man får använda det ordet, var dock att Iran redan när kriget startade den 28 februari ströp det livsviktiga Hormuzsundet som skiljer Persiska viken från Arabiska havet för all fartygstrafik. Genom Hormuzsundet passerar 20 procent av världens råolja plus andra viktiga produkter som konstgödsel, livsmedel mm. Hormuzsundet är alltså den axel kring vilket allt annat rör sig i den här delen av världen och har en avgörande betydelse för oljetransporterna och därmed för hela världsekonomin.

Med sin blockad av Hormuzsundet stoppade Iran alla transporter av olja och gas från Gulfstaterna. Olje- och gastankers stängdes in i Persiska viken och har inte kunnat ta sig därifrån. Andra har inte kunnat komma in i Persiska viken.

Oljepriset sköt omedelbart i höjden. På fredagseftermiddagen låg råoljepriset på 103 dollar per fat. Innan kriget bröt ut kostade råoljan 79 dollar per fat. Enligt många ekonomiska bedömare hotar en global ekonomisk depression om inte kriget snart tar slut.

Samtidigt sa Donald Trump så sent som igår att det är ”bra för USA” att oljepriserna stiger. ”Då tjänar vi mer pengar”, sa han med ett hånfullt leende. USA är världens enskilt största oljeproducent. Stiger oljepriset får de amerikanska oljebolagen mer betalt för sin olja. Det gynnar USA.























