Den tvåpartigrupp av senatorer både från republikanerna och demokraterna består av fyra (4) republikaner och tre (3) demokrater. Dessa är:
Republikanerna Susan Collins från delstaten Maine, Lisa Murkowski från Alaska, Thom Tillis från North Carolina och John Curtis från Utah. De demokratiska senatorerna är Jeanne Shaheen från New Hampshire, Richard Blumenthal från Connecticut och Ron Wyden från Oregon. Jeanne Shaheen är den högsta demokraten i senatens mäktiga utrikesutskott.
Jeanne Shaheen är den högst uppsatta demokratiska senatorn i senatens mäktiga utrikesutskott. Bild: Senate portrait
Tvåpartigruppen av senatorer uppmanar ny Donald Trump att ”omedelbart ändra kurs” när det gäller hans beslut att tillåta import av rysk diesel. Senatorerna anklagar Trump-adminisrationen för att bryta mot federal lagstitning samtidigt som presidenten ger Ryssland och Vladimir Putin en ekonomisk livlina i sitt krig mot Ukraina.
Den amerikanska kongressen förbjöd nämligen i en lag 2022 att förbjuda all import av rysk energi. Så här uttrycker sig senatorerna i sitt hårda angrepp mot presidenten:
Donald Trump anklagas nu av sina egna partivänner i kongressen för att bryta mot amerikansk lag genom att köpa olja från Ryssland. Bild: IMAGO-Images.com/köpt bild
”President Trumps beslut att tillåta import av rysk diesel till USA strider alltså direkt mot lagen från 2022. Trumpadministrationen har heller inte samrått med kongressen eller lämnat någon förklaring till beslutet att bryta mot lagen.”
”USA ska inte förse Vladimir Putin med en ekonomisk livlina medan Ryssland fortsätter att döda ukrainska civila, Regeringen måste omedelbart ändra kurs.”
Den republikanske senatorn Thom Tillis är en av de sju senatorerna bakom de hårda uttalandena mot president Trump.
Den republikanske senatorn Thom Tillis säger så här:
”Jag anser att det finns legitima skäl att säga att presidenten inte följer lagen. Vi var väldigt tydliga med att betona att det var Ryssland som var angriparen. Ryssland är också den part som kan avsluta det här kriget genom att dra sig ut ur det territorium man har ockuperat.”
Volodymyr ZelenskyI och USA:s president Donald Trump i samband med att FN:s generalförsamling den 23 september inledde sin höstsession. Bild: IMAGO-Images.com/köpt bild